Мала матура: Промењен систем бодовања на завршном испиту

Љубиша Антонијевић, помоћник министра просвете, изјавио је да ће се од ове године променити систем бодовања тестова на завршном испиту. Наиме, до сада су тестови из српског и математике бодовани са 16 поена, комбиновани тест 8 поена, а успех у школи се бодовао са максималних 60 поена.

mala-matura-01-foto-blic-dimitrije-goll_f

Од ове школеске године сва три теста носе по 10 поена (укупно 30), а успех из школе се бодује са максималних 70 поена.

Пробни завршни испит је заказан за 24. и 25. април.
“Термини одржавања пробног испита усклађени су са календаром такмичења, а о целом процесу бринуће новоформирана Јединица за спровођење завршног испита”, рекао је помоћник министра просвете Љубиша Антонијевић.
Помоћница министра просвете Зорана Лужанин раније је објаснила да новим системом бодовања нису желели да повећају учешће завршног испита да се не би догодило да ученици занемаре градиво и почну да се спремају само за тест.
“Такође, нисмо желели да на тај начин омаловажимо оцену наставника, иако смо свесни да су критеријуми у школама благи и да се сваке године повећава број вуковаца“, рекла је раније Лужанин.
Од понедељка се у продаји могу наћи збирке за припрему завршног испита, по цени од 600 динара.

Извор: Танјуг